Index

Back to the "Tango" CD

Videos

Dance and Piano Recital

"tango"

Best Tangos by Astor Piazzolla transcribed for the piano solo and performed by Mehmet Okonsar

Choreography by Korhan Basaran

Astor Piazzolla'nın en güzel Tangolarının, Mehmet Okonşar tarafından gerçekleştirilen solo piyano uyarlamaları ve Korhan Başaran'ın Modern Dans koreografisi ile 70 dakikalık bir gösteri.

CD: TANGO released by rec-by saatchi


1


2


1
Sample Videos (from my Youtube (tm) Channel:

Piazzolla’nın tangoları esasen dans amaçlı bestelenmemiştir. Besteci, bu eşsiz yapıtlarında tangonun özü olan trajediyi, kendi özgün müzikal formasyonuyla birleştirerek benzeri olmayan bir tür yaratmıştır. Bestecinin müzikal altyapısı klasik ve caz kökenlidir. Klasik besteci olarak, Paris Konservatuarında, Nadia Boulanger’nin öğrencisi olmadan önce dahi son derece sağlam ve geniş bir klasik altyapıya sahip olan Piazzolla bir de gençliğini geçirdiği New York’da günün caz müziğinin en büyük ustalarının sound’larını özümsemiştir.

Klasik müzik eğitimi bir yandan, Fransa’da o dönemde son derece yaygın olan oniki ton ekolünü, Olivier Messiaen’in etkisi, diğer yandan Duke Ellington ve New York caz kulüpleri.. tüm bunların içinde, kökünde ve temelinde ise geçimini sağlamak için her gece Arjantin’deki tango-barlarda bandoneon çalmak..

İşte son derece renkli ve karmaşık olan bu oluşumdan bu eşsiz tangolar ortaya çıkmıştır.
Belki de bu yüzden, her büyük yaratıcı gibi, Piazzolla da standart kalıplara girmemektedir.

“Tangocular” bakımından o gerçek bir tango bestecisi değildir, “klasik müzikçiler” açısından ise bir “hafif müzik” bestecisidir, tahminimce “hafif müzikçiler” ise bu müziği fazla “ağır” bulurlar, caz açısından bakıldığında ise gene hiçbir bilinen biçime girmemektedir.

Tabii ki tüm bu kalıplandırmalar aslında hiçbir şey ifade etmemektedir. Astor Piazzolla’nın müziği tüm insanların kalbine seslenmektedir ve sözcüğün en geniş ve soylu anlamıyla “klasik ve evrensel” olmuştur

Tell a friend:
Envoyer lien:
Link Gönder: